Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

okaliptus yağı ve bitkisi

Okaliptüs yağı; Avustralya’da yoğun olarak bulunan ve tüm dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan Okaliptüs bitkisinin yaprak kısmından elde edilen yağın genel adıdır. Günümüz dünyasında birçok farklı alanda kullanılan okaliptüs yağı; ilaç sektöründe, antiseptik olarak, lezzet ve koku verici madde olarak ya da endüstriyel alanda birçok farklı şekilde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Okaliptüs yağı yoğun olarak üst solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde sık sık kullanılmaktadır. Özellikle bronşit, astım, grip, soğuk algınlığı, üşütme ve nezle gibi hastalıkların tedavi edilmesinde son derece büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca sinüzit hastalığının tedavi edilmesinde de yaygın olarak tercih edilen okaliptüs yağı bütün bunlara ek olarak iskelet ve kas sistemi ağrılarının azalması açısından kas gevşetici olarak da sık sık kullanılmaktadır. Oldukça güçlü ve bir o kadar da etkili olan bir yağ olduğu için okaliptüs yağı çok fazla kullanılmamalıdır.

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi için sık sık kullanılan okaliptüs yağı; kas, eklem ve kıkırdak dokularında meydana gelen yoğun ağrıların en aza indirilmesi için etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir madde olan okaliptüs yağı; 8 yaşının üzerindeki çocuklardan itibaren kullanılmaktadır. Özellikle öksürük giderici etkisi ile tanınan okaliptüs yağı; ayrıca hayvan bitlerinden ve örümcek gibi haşerelerden kurtulmak için de son derece büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle son zamanlardan itibaren evinde evcil hayvan besleyen kişiler tarafından anti bakteriyel etkisi sebebi ile çok fazla tercih edilen bu yağ; doğal bir sivrisinek koruyucusu olarak da kullanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak okaliptüs yağı özellikle tuvalet gibi birçok farklı mikrobun yer aldığı bölgelerde de doğal bir dezenfektan olarak sık sık kullanılmaktadır.

Okaliptüs Yağı Faydaları

Avustralya kökenli olarak bilinen fakat günümüz dünyasında her yerde yetiştirilen okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen okaliptüs yağı; insan sağlığı başta olmak üzere birçok faydası ile insanlar tarafından yoğun olarak ilgi görmektedir. Özellikle iyileştirici ve temizleyici olarak günümüzde birçok farklı alanda sık sık kullanılan okaliptüs yağı herkesin evinde mutlaka bulundurması gereken doğal bir dezenfektandır.

Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen okaliptüs yağı; günümüz dünyasında birçok farklı alanda sağladığı faydalar ile insanlar tarafından birbirinden farklı birçok alanda çok fazla kullanılmaktadır. Okaliptüs yağının en fazla bilinen faydalarından bir tanesi öksürük kesici bir etkiye sahip olmasıdır. Sinüzit, bronşit, astım, nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi birçok solunum yolu hastalığının tedavisinde kullanılan okaliptüs yağı; göğüs ve boğaz çevresine hafif masaj yaparak yavaş hareketler ile sürüldüğü zaman çok kısa bir süre içerisinde etkisini göstermektedir.

Okaliptüs yağının en fazla bilinen faydalarından bir tanesi ise göğsü temizlemesidir. Devamlı olarak öksürmekten şikayetçi olan ve bu duruma rağmen hiçbir şekilde balgam çıkaramayan kişiler tarafından sık sık tercih edilen bu yağ; hem öksürüğün kısa bir süre içerisinde kesilmesine yardımcı olurken hem de uzun süredir boğazda bulunan balgamın da dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca okaliptüs yağı ile buhar uygulaması yaparak çok kolay bir şekilde nefes açmak ve öksürükten kurtulmak da mümkün olmaktadır. Bu duruma ek olarak içerisinde okaliptüs yağı bulunan bir krem ile göğüs çevresine masaj yapmak da aynı sonuçları vermektedir.

Okaliptüs yağının bilinen en büyük faydalarından bir tanesi de haşere sorunlarını ortadan kaldırmada son derece büyük bir etkiye sahip olmasıdır. Örümcekler başta olmak üzere, hayvan bitleri, sivrisinekler, kara böcekler ve diğer haşere türleri insan sağlığı açısından zararlı ve bir o kadar da tehlikeli olan birçok mikrop ve hastalığı taşımaktadır. Bu yüzden haşerelerin ısırma ihtimaline karşı okaliptüs yağı koruyucu bir etkiye sahip olduğu için bu konuda çok fazla tercih edilmektedir. Okaliptüs yağı her türlü haşere ve böcekten kurtulmak için son derece büyük bir etkiye sahiptir.

Okaliptüs yağının bir diğer faydası ise yaraların çok kolay bir şekilde dezenfekte olmasını sağlamasıdır. Çok eski zamanlardan itibaren yaraların enfeksiyon kapmasını ve daha kötü bir hal almasını engellemek için sık sık kullanılan okaliptüs yağı; yaraların temizlenmesini ve dezenfekte olmasını sağlayan doğal bir ilaç olarak da tanımlanmaktadır.

Kaynakça

Peggy Pletcher. 9 Unexpected Benefits of Eucalyptus Oil – https://www.healthline.com/health/9-ways-eucalyptus-oil-can-help

biomet ürünleri

Oops...
Slider with alias ilginizi çekebilir not found.