Kolajen Nedir?

Kolajen, temel olarak bir tür proteindir ve vücudumuzda doğuştan itibaren bulunur. Vücutta doğuştan bulunan bir protein olsa da yaşın ilerlemesi ile birlikte vücutta daha az salgılanmaya başlanır ve vücuttaki kolajen oranı düşer.

Kolajen, vücudumuz için oldukça önemli bir parçadır. Kolajen açısından yeterli bir vücutta eklem zedelenmeleri ya da hasarları daha az görünür. Meydana gelen hasarlar da daha kolay şekilde iyileşir.

Diğer bir faydalı etki de cilde yöneliktir. Kolajen üretimi arttıkça, cilt daha güzel hale gelir. Vücutta kolajen üretimi zayıfladıkça, vücutta daha fazla kırışıklık ortaya çıkar ve nem azalır. Bebeklerin ve çocukların yüzlerinin daha pürüzsüzken, yaş alındıkça yüzlerin kırışması bu şekilde açıklanabilir. Kolajen nedir, ne işe yarar sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

kolajen nedir

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajenin temel görevi vücuttaki bağ dokularını daha güçlü hale getirmek ve böylece vücuttaki bütünlüğü korumaktır. Kolajen sayesinde, cildimiz daha sıkı bir hale gelir, eklemler, tendonlar güçlenir. Kolajenin yaşlanmayla birlikte daha az sentezlenmesinin etkileri vücudun çoğu noktasında görülebilir. Yaşlanmayla birlikte kolajenin azalmasıyla selülitler artar ve ciltte kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. Ciltteki kolajen kaybının çok yüksek boyutlara geçmesini önlemek için sigarayı bırakmak ve kolajen takviyesi yapan ürünler kullanmak yararlı olabilir.

Kolajen nedir sorusuna verilecek en uygun yanıt, “bağ ve dokularını güçlendiren bir protein” şeklinde olurdu. Kolajenler, cildi, toksik maddelerden ve cilde zarar veren birçok maddeden korumaktadır.

Kolajenin temel yapıtaşına bakarak da kolajen nedir sorusuna cevap verilebilir. Kolajenin temel yapıtaşı, fibroplasttır. Yani bağ dokusu hücreleri. Saç ve tırnak yapısında da kolajen önemli bir rol oynar. Saç sağlığı konusundaki önemi son yıllarda daha net anlaşılmıştır.

Kolajen, selülitlerin oluşuşunu engeller ve deride bir iyileşme meydana gelir. Özellikle kadınların çözmek için çokça çaba sarf ettiği selülit sorununda ciddi bir ilerleme sağlar. Ayrıca, bağırsakları da destekler ve güçlendirir. Etkisinin sadece cilt sağlığı ve eklem sağlığı ile sınırlı olmadığını da bu şekilde gösterir. Kan akışının da daha iyi olmasını sağlar. Kan akışının daha güçlü olmasıyla birlikte, eklemler daha sağlam bir yapıya kavuşur ve cilt de daha sıkı, daha parlak bir yapıya kavuşur. Yani kolajen nedir sorusuna verilecek cevaplar saymakla bitmez. Kolajen bir cilt dostu, bir eklem dostudur. Bununla birlikte aynı zamanda bir bağırsak dostudur. Inflamatuar bağırsak hastalıklarının daha kolay şekilde tedavi edilmesine büyük anlamda katkısı vardır.

We Collagen

Kolajen Üretiminin Azalması

Kolajen üretimi azaldıkça ciltteki pürüzsüzlük ortada kalkar. Kolajenin etkisinin azalması eklemlerde farklı şekilde ortaya çıkarken, ciltte farklı şekilde kendini belli eder.

Vücutta kolajenin azaldığının cilt üzerinde görülen ilk belirtisi ciltteki sıkılığın kaybolması, yüzün sarkık bir hal alması ve kırışıklıkların gözle görülür hale gelmesidir. Ciltte ortaya çıkacak bu etkileri bastırmak için dışarıdan kolajen takviyesi yapmak, C vitamini içeren çeşitli besinlerle vücudun kolajen üretimini tetiklemek gerekir.

Kolajen Takviyesi

İçlerinde bulundurdukları C vitamini açısından zengin olan besinler arasında, mandalina, çilek, sarımsak sayılabilir. Bunlar, vücutta kolajenin zaman içinde azalmasına neden olan serbest radikalleri bastırarak kolajen üretimini güçlendirir.

Bunların yanında, sakatat grubuna giren kelle, paça vb. et ürünleri ve kemikli etler de kolajen takviyesinde bulunur.

Cilt bakım ürünleri kullanılarak da yaşlanma ile savaşılır. Tabii ki bu cilt bakım ürünleri de ya kolajen içeriğine sahiptir ya da C vitamini açısından zengindir ve bu yüzden vücuttaki kolajen üretimini destekler.  Bu tip takviyeler eğer doğru doz kullanılarak ve düzenli olarak yapılırsa, vücutta kolajen daha güçlü hale gelir ve cilt üzerindeki etkiler kısa süre içinde fark edilir. Yaşlanma belirtileri azalır, cilt sıkılaşır ve kırışıklıklar daha az görünür olur.

Kolajen sentezini artıran ve kolajen yıkımını önleyen bir diğer önemli madde ise glukozamindir. Besinlerin yanı sıvı formda besin takviyesi olarak alınabilen glukozamin, eklem ve kemik sağlığını korumak için faydalanılan bir maddedir. 1984 yılına Almanya’da yapılan bir araştırma ve sonraki çalışmalar, diz ve eklem sorunlarına karşı düzenli olarak glukozamin takviyesi yapan kişilerin birkaç ay sonrasında sağlık sorunlarından kurtulduklarını göstermiştir. 1984 yılında yapılan araştırma profesyonel atletler üzerinde yapılmıştır. Dolayısıyla yoğun biçimde hareket eden ve ağır egzersizler yapan kişilerde bile birkaç ay içinde problemlerin ortadan kalktığı, aynı sorunların sonraki 12 ay içinde tekrarlamadığı görülmüştür. Kolajen takviyesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003457/ – Ricard-Blum S, Ocak 2011