Kıkırdak Aşınması Nedir?

Kıkırdak aşınması, eklemlerdeki kıkırdak dokularının çeşitli nedenlerle yapılarının bozulması olarak tarif edilebilir.

Kıkırdak Aşınması – Eklem Aşınması

Eklem sıvılarının temel işlevi, kemikler arasındaki sürtünmenin azalmasını sağlayarak aşınma ve yıpranmayı engellemektir. Bu görevlerini yerine getirirken doğal olarak kemik yüzeyindeki kıkırdak dokudaki yük dağılımını da düzenlemiş olurlar.

kıkırdak aşınması yaşayan bir bayan

Kıkırdakta aşınma meydana gelirse, günlük aktiviteleri yerine getirmek daha zor bir hal alabilir. Bu duruma da eklem aşınması ismi verilmektedir. Bu gibi sorunları yaşayan insanlar sık sık kıkırdak aşınmasına ne iyi gelir vb. aramalar yapmakta ve dertlerine bir çare bulmaya çalışmaktadırlar.

Eklem aşınmasının neden ortaya çıktığına dair net bir cevap yoktur.  Fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarının birleştiği birkaç muhtemel nokta mevcuttur. İlerleyen yaş, kalıtsal yatkınlık, bir takım sistemik hastalıklar, obezite, kaza sonrası meydana gelen eklem yaralanmaları, ağır fiziksel aktivite bunlar arasında sayılabilir.

Kıkırdakların sentezlenmesinde kullanılan yağların ve proteinlerin üretimine yardımcı olan glukozamin, eklem ve kemik sağlığını muhafaza etmek için kullanılan bir maddedir. Besinlerin yanı sıra sıvı glukozamin gibi formlarda da alınabilen glukozamin, eklem, kıkırdak ve kemik sağlın korunmasına yardımcı olacaktır.

Diz Kıkırdak Aşınması Nedir?

Eklem aşınmalarının en çok görüldüğü yerlerden birisi de dizlerdir. Vücudumuzda en çok hareket ettirdiğimiz parçalardan biri olan dizler, eklem sıvısının görevini gerektiği gibi yerine getirememesi sonucunda kolay şekilde aşınabilir.

Diz kıkırdak aşınmasının birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler, hastalığın seviyesine göre farklılık gösterebilir. En yaygın olarak ortaya çıkan belirti ağrıdır. Ağrı, fiziksel aktivite sırasında ve ekleme çok yüklenildiğinde artar. Ağrıya genelde tutukluk hissi, eklemde hissedilen sertlik, hareket esnasında eklem yerlerinden ses duyulması gibi belirtiler eşlik etmektedir. Eğer kendinizde bu durumlardan en azından birini hissediyorsanız, diz kıkırdak aşınması egzersizleri yaparak bu durumun önüne geçmek adına adımlar atabilirsiniz.

Diz Kıkırdak Aşınması Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedaviler günümüzde birçok duruma karşı kullanılmaktadır. Diz kıkırdak aşınması konusunda da bitkilerden yararlanarak tedaviye destek olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Diz kıkırdak aşınması bitkisel tedavi yöntemleri kolaylıkla evde uygulanabilir. Bitkisel tedavi haricinde de evde uygulaması kolay olan tedavi yöntemleri vardır ve ilerleme kat edilmesinde ciddi şekilde faydalıdır. Ortopedik tabanlık kullanımı, baston kullanımı bunlara örnek gösterilebilir. Fakat asıl tedaviyi sağlayacak şeyin, doktor kontrolünde yapılan tedaviler olduğunu unutmamak gerekir.

Eklem içi enjeksiyonlar, kök hücre uygulamaları ya da kıkırdağın yenilenmesine yönelik PRP uygulamaları en yaygın şekilde uygulanan tedavilerdir. Bu tedavilerden hangisinin uygulanacağı, hastadaki sorunun seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Diz kıkırdak zedelenmesi için tıklayın.

biomet ürünleri

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Ne İyi Gelir?

Dizdeki aşınmanın birçok farklı sebebi olabilmektedir. Fazla kilo, ilerleyen yaş, kalıtsal faktörler gibi nedenler olabileceği gibi, spordan dolayı görülen kıkırdak aşamaları da mevcuttur. Özellikle fazla efor sarf edilen spor aktivitelerinden dolayı kıkırdakta aşınma meydana gelebilmektedir. Kıkırdakta sorun çıktığında hareket etmek de zorlaşacağından, devamlı spor yapan kişiler için bu hiç istenmeyen bir durumdur.

Bu sorundan muzdarip birçok kişi, dizdeki kıkırdak aşınmasına ne iyi gelir araması yaparak bir çözüm aramaya çalışmaktadır.  Rahatsızlığın tedavisi, görülme nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.  Eğer bir tarafa fazla ağırlık yüklenmesi gibi durumlar mevcutsa, zaman içinde daha dengeli hareket etmeye alışılırsa ve biraz egzersiz yapılırsa, problem düzeltilebilir.

Eklemleri etkileyen hastalıklar temel olarak, artrit ve artroz hastalıklar olarak ikiye ayrılabilir.   En yaygın biçimde görülen versiyon, romatoid artit olarak bilinmektedir.  Bu rahatsızlığın ortaya çıkma nedeni, kemiklerin aşınarak yırtılmasıdır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilmekle birlikte, en sık şekilde 60 yaş üzerinde görülmektedir. 45 yaşın altındaki kişilerde ise son derece nadir şekilde görülür. Ülkemizde bu hastalıkla yaşayan insan sayısı da 5 milyon civarındadır.

Diz Kıkırdak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrının geçmesi için yapılması gereken, dizi zorlamaktan kaçınmaktadır. Çok ağır egzersizler daha fazla yorulmaya sebebiyet verecektir. Fakat ağır yüklenmelerin aksine bilinçli egzersiz, ağrılara ciddi şekilde iyi gelmektedir. Ayrıca, bisiklet ve yüzme de diz kıkırdak ağrısına ne iyi gelir sorusunun değişmez cevaplar arasındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz glukozamin de eklem ve kemik ağrılarının giderilmesinde yararlanılan bir maddedir. Eklem sağlığını koruyan glukozamin, kıkırdak ağrısı, kemik ağrısı, eklem ağrısı çekenlerin kullandıkları ve 6-8 hafta içinde ağrıların ortadan kalkmasını sağlayan bir besin takviyesidir.

Oops...
Slider with alias ilginizi çekebilir not found.