Karanfil Yağı Nedir?

karanfil yağı yapımı

Karanfil yağı, karanfilden elde edilen esansiyel bir yağdır. Birçok alanda kullanılmaktadır. Son zamanlarda, bitkilerin tıbbi amaçlı kullanımının öneminin anlaşılmasıyla birlikte değer kazanmıştır.

Karanfil Yağı Faydaları

Karanfil yağının faydaları deyince ilk akla gelmesi gereken antioksidan özelliğidir.  Antioksidan özelliği ile ağrıları dindirir. Özellikle eklem ağrısı çeken kişilerin kullanması uygundur. Birçok kişinin hayat kalitesini düşüren eklem ağrılarına karşı etkilidir.  Romatizma nedeniyle ortaya çıkan eklem ağrılarına da iyi gelir. Tek yapılması gereken, ağrı hissedilen bölgeye yağ ile iyi masaj yapmaktır.

Karanfil Yağı Ne İçin Kullanılır?

Karanfil yağının kullanımı sadece eklem ağrıları ile sınırlı değildir. Diş ve ağız sağlığı için de çok faydalıdır. Ağızdaki mikropları öldürür ve güzel kokusu ile ağız kokusunun bastırılmasını sağlar. Strese iyi gelir ve böylece stres kaynaklı baş ağrısının giderilmesini de sağlar. Enfeksiyonlara karşı etkilidir. Vücutta farklı yerlerde kendini gösteren yaralara karşı etkilidir.

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfil yağı vücuttaki ağrıların giderilmesini sağlar. Çok iyi bir ağrı kesicidir. Mücadele edilmesi en zor ağrılardan biri olan diş ağrısını da hafifletmektedir.  Ağrının görüldüğü yerde kullanıldığında derinlere nüfuz edeceğinden, bir süre rahatlama sağlar ve böylece devamlı olarak ağrı kesici içmek zorunda bırakmaz.

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Karanfil yağı, karanfil bitkisinden elde edilir ve hiçbir kimyasal eklenmez. Tamamen bitkisel ve doğaldır. Distilasyon yöntemi kullanılarak elde edilen bir yağ çeşididir.

Karanfil Yağı Uyuşturur Mu?

Karanfil yağı olumlu anlamda bir uyuşturucu etkiye sahiptir. Yani bir anlamda anestezik olarak kullanılabilir. Diş ağrılarını kesmesinin nedeni de budur.

Karanfil Yağı Neye İyi Gelir?  

Karanfil yağının iyi geldiği bir başka nokta da cilt sorunlarıdır. Ciltte ortaya çıkan sivilce, akne vb. durumların üstesinden gelinmesine yardımcı olur.  Cildimizi daha parlak ve gergin bir yapıya kavuşturur. Ayrıca, saçlarda yaşanan problemlere de iyi gelir. Saçlar incelerek kopuyor ve bu yüzden yavaş uzuyorsa, saç diplerine karanfil yağı ile masaj yaparak güçlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağın dilerseniz krem gibi masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığında cildi güzelleştirecektir.  Fakat karanfil yağını tek başına sürmemeli, zeytin yağı, badem yağı vb. yağlar ile karıştırmalısınız. Aksi halde cildi tahriş eder. İçmeniz gereken durumlarda ise bir bardak suyun içine birkaç damla damlatmak yeterli olacaktır.               

Karanfil Yağının Cilde Faydaları?

Karanfil yağı, ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Bu da cilde canlılık verir. Ayrıca yaşın ilerlemesi sonucu ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçer.

biomet ürünleri

Oops...
Slider with alias ilginizi çekebilir not found.