İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Nedir?

Romatoid artrit (iltihaplı romatizma), küçük eklemlerin (el ve ayak eklemleri) ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik seyir gösteren ve tutulan eklemlerde hasara neden olan ve bir çok organ ve sistemle de ilgisi olan  bir eklem iltihabı hastalığıdır.  Yaygın bir hastalık olup, her yüz kişiden birkaçında ve her yaşta görülebilir.

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Neden Olur?

Eklemler, vücudumuzda kemiklerin birleştiği noktalarda hareket ve esnekliği sağlar. Kemiğin hareketi, kemiğe bağlanan kasların yardımıyla sağlanır. Eklemlerde kemiklerin uç noktaları kıkırdak (kartilaj)’la kaplıdır. Eklem yüzeyi de sinoviyum denilen bir zar ve eklem kapsülüyle sarılıdır. Eklemin içinde de sinoviyal sıvı adı verilen, sürtünmeyi önleyen bir tür yağlayıcı eklem sıvısı bulunur. Bu eklem yapısı sayesinde düzenli bir hareket sağlanır.

Eklemlerin yapısını oluşturan tendonların ve eklem zarının iltihapları, eklem aralığının daralması ve aşınmalar; eklemin stabilizasyonunu bozar ve eklem ağrılarına sebep  olur.

Tedavi edilmediğinde her bir ateşlenme ile eklemde hasar gelişir. İltihaba bağlı olarak önce kıkırdak dokusunda ve daha sonra da kemik dokusunda hasara sebep olur. Bu hasarın gelişme süresi ve hızı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sonuçta, eklemde hareket kısıtlılığının ilerlemesiyle sakatlık ortaya çıkar.

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Belirtileri Nelerdir?

Özellikle ellerin tutma, kavrama ve sarılma gibi hareketlerinde zayıflama görülür.  Bu sakatlıklar genellikle hastalığın ilk dönemlerinde geliştiğinden, erken dönemde tanınması ve kontrol altına alınması çok önemlidir.

İltihaplı eklem romatizmasının belirtileri şunlardır;

– Eklem ağrısı
– Eklemlerde şişme
– Eklemlerde sertleşme
– Eklem fonksiyon kaybı

Bu belirtiler hafif veya şiddetli olarak görülebilir. Daimi olmayıp kısa süreli olsa bile iltihaplı eklem romatizmasının belirtilerini göz ardı etmemek gerekir. Hastalığın erken belirtileri ve teşhisi, tedavide önemli bir rol oynar.

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Nasıl Teşhis Edilir?

İltihaplı romatizmanın başlangıçta anlaşılması ve teşhisi çok kolay olmayabilir. Doktorunuzun hastalığınızı klinik bulgular doğrultusunda tespit ve teşhisi birçok test sonucunu birlikte değerlendirmesi gerekebilir.

Doktorunuz teşhis yapabilmek için öncelikle yaşadığınız belirtileri ve tıbbi geçmişinizi yani daha önce ne tür hastalıklar yaşadığınızı soracaktır. Bununla birlikte eklemlerinizi ve kıkırdak dokunuzu fiziksel olarak detaylıca inceleyecektir. Bu muayene sırasında eklemlerde kızarıklık, sıcaklık ve şişlik var mı, ağrı şiddeti nedir gibi soruların cevabını aracaktır. Ayrıca, kas kuvvetinizi ölçüp ağrı ve hassasiyet durumunuzu öğrenecektir.

biomet ürünleri

İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar?

Yapılan tetkikler sonucu doktorunuz iltihaplı romatizma hastası olduğunuza dair güçlü bulgular elde ederse sizi romatolog ismi verilen uzman doktorlara yönlendirerek tedaviye başlamanızı sağlar. Romatoloji bölümü hastanelerde iç hastalıkları bölümünün alt birimlerinden biridir.

Bu bölümde hastalığın tespiti için detaylı test ve analizler yapılır. Çünkü teşhis için tek bir test yeterli olmamaktadır. Kanınızdaki antikor seviyesi kan tahlilleri sonucu tespit edilerek kanınızda antikor olup olmadığı, buna bağlı olarak  iltihabi bir durum olup olmadığı öğrenilir. Antikor seviyesi, iltihaplı rahatsızlıklar sırasında kanda yükselen bir değerdir.

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Tedavisi Var Mı?

Hastalarda ağrı ve inflamasyonu azaltmak için erken dönemde nonsteroid anti-inflamatuar-ateş düşürücü ilaçlardan faydalanılır. Hastalık tedavisinde ikinci olarak modifiye edici ilaçlar kullanılır. Modifiye edici ilaçların etkisi uzun süren bir süreçte görülebilir ve bu süreçte hastaya psikolojik destek de verilmelidir.

Romatoid Artrit (eklem romatizması) bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğundan, her ne kadar tedavide kökten bir çözüm olmasa da, son zamanlarda yapılan çalışmalarda romatoid artritli hastalarda gerçekleşen eklem yıpranmalarının ilerlemesini önlemek ve tahribatlarını onarmak için doktorlar tarafından Glukozamin (glucosamine) kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu onarım sayesinde hastalara daha iyi bir hayat standardı kazandırılmakta ve hastalıktan kaynaklanabilecek sakatlıklar geciktirilebilmektedir.