%100 temiz ve kaliteli besin takviyeleri formüle etmeyi ve üretmeyi taahhüt ediyoruz.

Biomet’te, gereksiz dolgu maddeleri, katkı maddeleri ve alerjenlerin tümü “İçermez Listesi” nde bulunmaktadır. “İçermez Listesi”, hangi malzemelerden faydalanacağımız ve yeni ürünlerin nasıl formüle edileceğini seçmemizde bize yol gösterir, böylece vücudunuza aldığınız takviyeler konusunda güvende hissedebilirsiniz.

Ürünlerimizde asla bulunmayacak içeriklerin listesi aşağıdakilerden oluşur:

Aspartam

Yapay bir tatlandırıcı. İnsülin direnci ve yüksek kan şekeri ile ilişkilendirilmiştir.

Yasaklı maddeler (Uluslararası spor federasyonları tarafından)

Bir sporcuyu rekabetten diskalifiye edecek 200’den fazla madde (anabolik ajanlar, narkotikler ve büyüme hormonu salgılatıcıları dahil)

Benzoik Asit

Yapay koruyucular. C vitamini ile karıştırıldığında kanserojen olan benzen verebilir.

Butillenmiş Hidroksianisol (BHA)

Yapay bir antioksidan koruyucu. Kanserojendir, akciğerlerde, karaciğerde ve böbreklerde birikir ve hayvan çalışmalarında mide tümörleriyle ilişkilidir.

Butillenmiş Hidroksitolüen (BHT)

Yapay bir antioksidan koruyucu. Karaciğerde birikir ve hayvan çalışmalarında karaciğer tümörleri ile ilişkilendirilmiştir.

Bisfenol A (BPA)

Su şişelerinde ve diğer plastik kaplarda kullanılan bir plastikleştirici. Vücutta östrojeni taklit eder ve infertilite, düşük, erektil disfonksiyona neden olarak tiroid hormonlarını bozabilir. Ayrıca fetal gelişimi olumsuz etkileyebilir ve kanser riskini artırabilir.

Carmin (Karmin)

Doğal kırmızı/koyu kırmızı bir boya. Dişi kokineal böceklerden yapılmış, alerjik reaksiyonlara ve anafilaksiye neden olabilir.

Cyclamates

Yapay tatlandırıcılar. Kanada ve Avrupa’da izin verilir ancak ABD’de yasaklanmıştır (FDA güvenlik kanıtı bulamamıştır). Çalışmalar onları kemirgenlerde mesane tümörleri ve maymunlarda testis atrofisi ve sperm bozulması ile ilişkilendirmiştir.

Yumurta

En yaygın sekiz alerjen arasındadır. Alerjik reaksiyonlara ve intoleranslara neden olabilir.

Ephedra sinica (Ma Huang)

Geleneksel Çin Tıbbında kullanılan bir botanik. Kilo kaybı ürünlerinde kullanılır ancak kötüye kullanıldığı için ABD’de yasaklanan efedrin içerir. Ephedra’nın kötüye kullanımı artmış kan basıncı, kalp atış hızı ve muhtemelen kalp krizi ve felce neden olabilir.

Etil Vanilin

Yapay vanilya aroması, vanilyadan daha etkilidir ve çikolataya vanilya aroması verir. Petrokimyadan üretildiği ve hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara ve baş ağrılarına neden olduğu bildirilmiştir.

Etilen oksit (ETO)

Yiyecekleri, bitkileri ve baharatları sterilize etmek için kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ETO’yu Sınıf 1 kanserojen olarak sınıflandırır. Böbrekler, karaciğer ve sinirler için çok toksiktir ve ABD’de yasaklanmıştır.

FD&C Numaralı Renk Pigmentleri

Yiyecekleri, bitkileri ve baharatları sterilize etmek için kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ETO’yu Sınıf 1 kanserojen olarak sınıflandırır. Böbrekler, karaciğer ve sinirler için çok toksiktir ve ABD’de yasaklanmıştır.

Glikoller (Propilen Glikol)

Solvent, tatlandırıcı ve koruyucu madde olarak kullanılır. Alerjiktir ve böbrekler, karaciğer ve sinir sistemi için toksiktir ve onları yavaşça metabolize eden bebekler için daha da tehlikelidir.

Yüksek Fruktozlı Mısır Şurubu (HFCS)

Mısır nişastasından yapılmış bir tatlandırıcı. Yağlı karaciğer, metabolik sendrom, obezite, diyabet ve inflamasyona önemli derecede etki eder ve cıva ile kontamine olabilir.

Hidrojenlenmiş Yağlar (Kısmen Hidrojenlenmiş Yağ, Trans Yağlar)

Yumuşak jellerdeki yağ doldurucuları. Örnekler arasında kısmen hidrojenlenmiş soya fasulyesi yağı bulunur. Trans yağlar kalp hastalığı, felç, diyabet ve iltihaplanma ile ilişkilendirildiğinden FDA, bunları 2015 yılında Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul Edilenler listesinden çıkardı.

Işınlama

Yiyecekleri ve bitkileri sterilize etmek için kullanılır. Uzun süreli güvenlik çalışmalarının eksikliğinden dolayı tartışmalı ve ABD’deki diyet takviyelerinde kullanılması yasaklandı.

Fındık türevi malzemeler (ağaç fındık, yer fıstığı)

En yaygın sekiz alerjen arasındadır. Alerjik reaksiyonlara ve anafilaksiye neden olabilirler.

Polietilen glikol (PEG’ler)

Tabletlerde kaplama olarak kullanılır. Tabletlerin pürüzsüz ve yutulmasını kolaylaştırmak için kullanılır, genellikle 1, 4, dioksan, etilen oksit ve polisiklik aromatik bileşikler dahil olmak üzere kanserojen maddelerle kirlenir.

Propil gallat

Sentetik bir antioksidan koruyucu. Kanserojendir ve ayrıca astım, mide tahrişi ve olası endokrin bozulmalarını da indükleyebilir.

Sakkarin

Yapay bir tatlandırıcı. Hayvanlarda mesane kanserine neden olabilir ve insanlarda güvenliği kanıtlayan güçlü çalışmalar yoktur (sadece gözlemsel). Bir sülfonamid olarak alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.

Sorbitol

Tatlandırıcı olarak kullanılan şeker alkolü. İshal, gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Stearatlar (stearik asit, magnezyum stearat)

Üretim yardımcıları. Yağlarlar, bileşenlerin akmasına yardımcı olurlar ve bir kapsülün içine daha fazla malzemenin doldurulmasına izin verirler. Uzun zincirli yağ asitleri olarak, besinlerin emilimini engelleyebilirler.

Sülfit (potasyum bisülfit, sodyum sülfit)

Koruyuculardır. Gıdalarda doğal olarak bulunabilse de, genellikle imalatta eklenirler. Alerjendirler ve sülfite duyarlı kişilerde ciddi astımlı reaksiyonlara neden olabilirler.

Sentetik Vanilin

Yapay vanilya aroması. Doğal vanilin, vanilyanın bir bileşenidir. Bununla birlikte, sentetik vanilin, taklit vanilya tadında kullanılır ve genellikle petrokimyadan imal edilir. Başka bir genetik olarak değiştirilmiş mayadandır. Alerjik reaksiyonları, GI rahatsızlığını veya migreni tetikleyebilir.

Tersiyer butilhidrokinon (TBHQ)

BHA ve BHT ile ilişkili sentetik bir antioksidan. Tümörjenik ve nörotoksiktir ve karaciğer genişlemesine neden olabilir.

Titanyum dioksit

Malzemeleri beyaz yapan metalik bir renklendirici. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından Sınıf 2B kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.