Hidrolize Kolajen Nedir?

Hidrolize Kolajen Nedir

Hidrolize Kolajen Nedir ?, Kolajen son birkaç yıl içinde sağlıkla ilgili bir konu konuşulduğunda en çok duyduğumuz kelimelerden biridir. Kolajeni, çok çeşitli şekillerde duymaktayız. Hidrolize kolajen, kolajen peptid vb. birçok şekilde kolajen ismini duymaktayız. Bunlar, farklı formlardaki kolajen takviyeleridir. Vücuda ciddi şekilde fayda sağlarlar. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek iskelet sistemi ve eklem problemlerine karşı kullanımı önemlidir.

hidrolize kolajen

Hidrolize Kolajen Faydaları – Hidrolize Kolajen Nedir ?

Hidrolize kolajen nedir ? Hidrolize Kolajen, doğada sadece insan ve hayvanların vücudundan bulunan bir protein türü olan kolajenin bir formudur ve vücuda kolajen takviyesi yapma amacıyla kullanılmaktadır. Hidrolize kolajen, sığır kemiği ve kıkırdak kullanılarak üretilir.Ortaya çıkması için kemikler ezilir, kemiklerin yağlarda ayrışması sağlar daha sonra asite batırma yöntemi ile kalsiyumunun ayrılması sağlanır. Kalsiyumun ayrılma işleminin tamamlanmasından sonra tekrar asite batırma işlemi yapılır. Böylece kolajen bağları kırılır. Daha sonra da kurutma işlemi yapılır. Böylelikle ortaya hasar almamış durumdaki güçlü amino asitler çıkar. Amino asitler vücuda girer girmez kan dolaşımına katılır ve yeni kolajenlerin oluşmasına yardımcı olur.  Kolajen son derece kritik öneme sahip bir protein türüdür. İnsan vücudunda yer alan proteinlerin %30’luk kısmı kolajendir. Bu yüzden vücudumuzdaki temel yapı taşlarından biri olarak algılanabilir. Kolajen sayesinde eklem dokuları ve kemikler hem daha sağlam hem daha esnek hale gelir. Hidrolize kollajen ismiyle de bilinen bu takviyenin kullanımı bu yüzden oldukça önemlidir. Vücutta kolajen üretiminin artması birçok faydayı beraberinde getirir.

Kolajen vücuda birçok fayda sağlar. Fakat en önemli faydasının kemiklere ve eklemlere olduğunu söyleyebiliriz.  Kemiklerin %90’ında kıkırdakların ise %70’inde kolajen bulunur ve kolajenler sayesinde daha kuvvetli bir yapıya sahip olurlar.

İnsanların çok büyük bir kısmının muzdarip olduğu eklem ağrılarının temel nedeni eklem denilen yapılardan meydana gelen gevşemelerdir. Bu gevşemelerin sonucunda, eklemler normalde hareket etmemeleri gereken yöne doğru bir hareket için de olurlar. Bu da, eklemlerin normalden daha hızlı yıpranmasına sebep olur ve kıkırdak fonksiyonlarında bozukluk meydana gelir. Eğer kolajen takviyesi yapılırsa bu gevşeklik ortadan kalkar, eklemlerin yanlış hareketleri nedeniyle ortaya çıkan ağrıların tedavisinde ciddi ilerleme kat edilir.  Eklem içi sıvaların daha akışkan bir hale gelmesiyle birlikte eklemler daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.  Kolajen iskelet sistemi ve eklemlere sadece yaşla birlikte ortaya çıkan durumlara karşı fayda sağlamaz. Aynı zamanda yoğun egzersize bağlı ortaya çıkan ağrı ve yaralanmaların da hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Kolajen’in Az Bilinen Faydaları

( Hidrolize Kolajen Nedir ?)

Kolajen takviyesinin fayda sağladığı tek alan eklemler de değildir. Kolajen birçok farklı sağlık sorununa olumlu etki etmektedir. Örnek olarak  cilt dokusuna yönelik faydalarından bahsedebiliriz. Kolajen, cildin daha diri kalmasını sağlayan etmenlerden biridir. Kolajenler sayesinde cilt daha bir arada ve sıkı durur. Vücuda kolajen takviyesi yapmak kırışıklıkları azaltacak ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçecektir.

Kolajen dolaşım sistemine de olumlu etki eder. Kolajen damar esnekliğinin artmasını sağlar ve böylece damarlarda ortaya çıkacak tıkanıklık vb. durumların önüne geçilebilir.  Ayrıca kolajen sayesinde saçlar daha gür çıkar, çünkü kolajen bir protein olduğu için saçların yapısını da güçlendirir ve incelen saçlara  çare olur. Bunlarla birlikte, yaşın artmasıyla birlikte daha zor iyileşen yaralar da kolajen takviyesi ile daha hızlı iyileşmeye başlar.

We Collagen