Glukozamin Nedir?

Glukozamin (glucosamine), kimyasal olarak iyi tanımlanmış ve saf bir bileşik olup, insan vücudunda fizyolojik olarak bulunan doğal bir amino-monosakkarit tuzudur (1). Glukozamin, sinoviyal sıvı ve kıkırdak matriksindeki glukoz amino glikanların normal bileşimi içerisine dahil olduğu için kıkırdak biyokimyasında önemli bir rol oynamaktadır. Glukozamin, normal şartlarda insan vücudunda üretilen bir amino şeker bileşimidir. Vücutta kollajen sentezini artırması ve mevcut kollajenlerin yıkımını azaltması ile eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Eklem sağlığı ve eklem ağrıları konusunda glukozamin yıllarca araştırmalara konu olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda glukozaminin, kesin bir şekilde plasebo olmadığı ve düzenli kullanım sonucunda kıkırdak doku rahatsızlıklarında olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir (2).

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozaminin eklemleri kayganlaştırıcı özelliğe ve kıkırdak üzerinde besleyici etkilere sahip olduğundan, sinovyal sıvıda hyaluronik asidin biyosentezi için sinovyal hücreler tarafından kullanılır.  Kemik yüzeylerini örten eklem kıkırdaklarının özelliklerinden dolayı iki yüzey rahatlıkla birbirleri üzerinde kayar. Kıkırdağın yapısında; su, proteoglikanlar, kollajen ve kıkırdak hücreleri olan kondrositler bulunur. Kondrositler de, glukoz amino glikanları (hyaluronik asit, kondroitin sülfat ve keratan sülfatları) üretirler.

Glukoz amino glikanlar ise kıkırdağı  oluştururlar. Glukoz amino glikanların miktarlarındaki azalma, kıkırdak üretim bozukluklarına neden olur. Bu yüzden deformasyona uğramış kıkırdak dokusunun tamirine yardımcı olması için doğal yapıda bir glukozamin uzmanlarca gerekli görülmektedir (3).

Glukozaminin (glucosamine) başlıca görevi, kıkırdak dokunun yeniden oluşması için gerekli olan glikozaminoglikanlar (GAG) denilen uzun şeker zincirlerinin oluşumunu tetiklemektir. Ayrıca, kıkırdak dokusunun parçalanmasının önlenmesi konusunda da gereklidir. Ağrıların en büyük sebebi olan sertleşmiş ve yıpranmış eklem dokusunu onarmaya yardımcı olarak şişkinliğin ve hassasiyetin giderilmesine destek sağlar.

Glukozaminin faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “Glukozamin Ne İşe Yarar?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz!

biomet ürünleri

Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Glukozamin (glucosamine), yiyeceklerde yok denecek kadar az bulunan bir besin maddesidir. Ancak hayvanların sakatat dediğimiz kelle-paça gibi kısımlarından glukozamin ihtiyacımızı bir miktar da olsa karşılayabiliriz. Bu yüzden dengeli beslenen sağlıklı bir bireyde bu tarz eklem rahatsızlıklarının görülme riski daha düşüktür. Fakat günümüzde hızlı değişen yaşam koşullarına ayak uydurma çabası ve bunun neticesinde oluşan beslenme bozuklukları ve vücut deformasyonları sebebiyle vücut vitamin, mineral ve glukozamin gibi temel desteklerinden yoksun kalır. Bu nedenle takviye edici gıdalar vücudun glukozamin ihtiyacı için gereklidir. Glukozaminin hangi besinlerde bulunduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Glukozamin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?” makalesini mutlaka okuyun!

Avrupa’da yapılan yüzlerce araştırma sonucunda glukozaminin tek başına mı etkili olduğu yoksa kondroitinlerle birlikte mi daha etkili olduğu sürekli olarak tartışılmıştır. Ancak son yıllarda glukozaminin tek başına düzenli kullanımının daha etkili sonuçlar verdiği ortaya çıkarmıştır.

Sağlıklı bir insan vücudunda glukozamin ile kıkırdak doku sürekli olarak beslenerek yenilenir. Ancak erkeklerde 45, kadınlarda 40’lı yaşlarda (günümüzdeki sağlıksız beslenme koşulları ve yoğun tempo bu yaşları 10 yıl daha geri geriye çektiği anlaşılmıştır) vücut artık kıkırdak dokuyu daha fazla besleyemez ve çeşitli eklem sorunları ortaya çıkmaya başlar. Bunlara ek olarak yıllarca emek gerektiren ağır işlerde çalışan, sürekli ayakta kalan ve ağır sporlar yapan insanlarda da aynı durum gözlenmektedir.

Likit (Sıvı) Glukozamin Nedir?

Glukozamin; Glukozamin sülfat (glucosamine sulfate), Glukozamin-HCL (glucosamine hydrochloride) , Glukozamin-N-asetil (n-acetylglucosamine), Glukozamin klorhidrat (glucosamine chloride) ve serbest glukozamin (free glucosamine) denilen D-Glukozamin olarak çeşitli şekillerde likit (sıvı) ve toz olarak bulunur. Bunlardan en etkili sonuç alınan formulasyonu ‘’Free Glukozamin’’ (serbest glukozamin) halidir. Genellikle ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edildiği gibi aynı zamanda frenk üzümü ve nişasta gibi bitkisel kaynaklardan da elde edilebilir. En sağlıklı ve etkili olanı likit (sıvı) ve bitkisel olarak frenk üzümünden elde edilen glukozamin formudur.

Likit (sıvı) glukozamin nedir daha detaylı öğrenmek için “Likit (Sıvı) Glukozamin Nedir?” makalemizi okuyabilirsiniz!