Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin (glucosamine), insan vücudunda kıkırdak ve kemikler arası dokuda bulunan ana bileşenlerden biridir. Eklem dokudaki sinoviyal sıvının üretimini destekleyerek vücudun hareketliliğini sağlar ve eklemlerin arasındaki kayganlığı artırır (1). Glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ve anti-aging (yaşlanmayı önleyici) özelliklere sahiptir. Kıkırdak dokusunun elastikiyetini, sağlamlığını ve dayanıklılığını destekler.

Dejeneratif eklem rahatsızlıkları, kıkırdak doku rahatsızlıkları, eklem romatizması, romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), osteoartrit( kireçlenme), ankilozan spondilit, menisküs, incinme ve burkulma gibi durumlarda kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilir (2). Bunların yanında yeni başlamış bel ve boyun fıtıklarında da glukozamin (glucosamine) kullanımı tavsiye edilmektedir. Fıtığın bulunduğu bölgedeki kıkırdak dokuyu güçlendirerek fıtığa olan baskının azalmasına ve yeni fıtık oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Kireçlenme, dünya çapında bir halk sağlığı problemidir ve ağırlıklı olarak ileri yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Batı Avrupa’da yapılan istatistiklerde dizlerde kireçlenme (osteoartrit) yaygınlığı erkeklerde %18-25 ve bayanlarda  %24-40 olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Avrupa ülkelerinde kireçlenme (osteoartrit) olan 100 milyondan fazla kişinin olduğu tahmin edilmektedir.Amerika Birleşik Devletleri’nde ise kireçlenme problemi 2001’de 69,9 milyon kişide görülmüştür. 2005 yılında Türkiye’de yapılan bir çalışmada ise 50 yaş üstü kireçlenme (osteoartrit) yaygınlığı kadınlarda %22,5 ve erkeklerde %8 olmak üzere ortalama %14,8 olarak bulunmuştur. 2020 yılına kadar gelişmiş ülkelerde 65 yaş ve üzeri bireylerin osteoartrit rahatsızlığına yakalanma sıklığının %71 düzeyine çıkacağı öngörülmektedir. Osteoartrit (kireçlenme) hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?” makalesini okuyabilirsiniz!

Glukozaminin kullanım alanlarından bir tanesi de bayanlarda sıkça görülen selülit problemidir. Bu anlamda yapılan araştırmalar ve denekler üzerindeki gözlemler sonucu selülit oranında ciddi bir azalmaya sebep olduğu ispatlanmıştır. Glukozamin çoğu insanda herhangi bir yan etki veya risk olmaksızın, yaşlanma belirtileriyle savaşmak ve yaşam kalitesini hissedilir derecede iyileştirmek için uzun süre güvenle kullanılabilir. Glukozamin (glucosamine); Glukozamin-kondroitin-msm ya da glukozamin-boswella (akgünlük) şeklinde çeşitli kombinasyonlarda sunulabilir.

Bilinmelidir ki eklem rahatsızlıkları, yüksek oranda uzun bir süreç içerisinde oluşan dejenerasyonlardan meydana gelir. Bu nedenle Glukozamin kullanımdan sonra tedavinin etkilerini gözlemlemek için de belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu süre yapılan klinik çalışmalar sonucunda uzmanlar tarafından yaklaşık 6 ay olarak belirlenmiştir. Osteoartrit araştırmaları, onun dejeneratif bir hastalık olduğunu, yıllar geçtikçe artan eklem sürtünmesinden dolayı hareket etmeyi daha da zorlaştırdığını ve osteoartrit kıkırdak sorunlarının ağrılı olabildiğini göstermektedir.

Glukozaminin Yan Etkileri Nelerdir?

Piyasadaki glukozamin (glucosamine) türevlerinin büyük bir kısmı genellikle ıstakoz, karides ve istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarından veya köpek balığı kıkırdağından elde edilir. Bu ürünler deniz ürünlerinden üretildiği için hayvansal kökenlidir. Hayvansal ürünlere alerjisi olanlar ve bitkisel kaynaklardan beklenen kişiler bu glukozamin türevlerini kullanamazlar. Ayrıca çeşitli alerjik reaksiyonlara, kabızlık, mide bulantısı, saldırganlık gibi yan etkilere sebep olabilir. Bununla birlikte bu glukozamin (glucosamine) türevlerini tip 1, tip 2 diyabet hastaları ve tansiyon hastaları kan-şeker seviyesini ve tansiyonu yükselttiği için kullanamazlar. Ancak bitkisel kaynaklı olan glukozamin türevleri herhangi bir yan etkiye sebep olmaz ve güvenle kullanılabilir. Bitkisel kaynaklı glukozamin ürünleri arasında ise biyoyararlanımı ve vücut tarafından emilimi diğerlerinden daha fazla olduğu ve etki süresi daha kısa olduğu için uzmanlar tarafından frenk üzümünden üretilen glukozamin ürünleri kullanılması önerilmektedir. Glukozaminin yan etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için de “Glukozaminin Yan Etkileri Nelerdir?” makalesini okuyabilirsiniz!

biomet ürünleri

Osteoartrit (kireçlenme) ile ilgili yapılan çalışmalara göre (rastgele seçilen osteoartrit, plasebo kontrollü çalışmalar da dahil olmak üzere), günlük 1500 miligram glukozamin takviyesinin, dejeneratif eklem hastalıkları yaşayan milyonlarca insanda; özellikle diz ve kalçalar gibi yaygın olarak etkilenen eklemlerin daha fazla hasar almasını önlediğini göstermektedir. Glukozaminin, 4-8 hafta içerisinde ağrıların azalmasına ve eklem rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır (3).

Glukozaminin (glucosamine) klinik olarak geniş alanda kullanımı mevcuttur. Eklemlerdeki kıkırdak yapısını oluşturma ve kayganlaştırıcı özelliği sayesinde glukozamin özellikle sporcuların ve ileri yaşlarda çeşitli deformasyonlara maruz kalmış insanların kullandığı en popüler gıda takviyesidir. Glukozaminin demir iyonları ile güçlü şelatlanma etkisi sayesinde antioksidan aktiviteye sahip olduğu da uzmanlarca ispatlanmıştır (4).

Deneysel çalışmalar, glukozaminin kolesterol miktarını azalttığını ve kardiyovasküler hastalıklara karşı olumlu bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sinir sistemi problemleri, böbrek rahatsızlıkları, migren, ve cilt yaralanmaları gibi geniş kapsamlı hastalıkların tedavisinde glukozaminin yarar sağladığı da öne sürülmektedir (5).

Oops...
Slider with alias ilginizi çekebilir not found.