Glukozamin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Glukozamin (glucosamine) yiyeceklerde yok denecek kadar az bulunan bir besin maddesidir ve ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklarda (sakatat kısmında) bulunur. Bu kaynaklardan elde edilen glukozaminin başlıca görevi, kıkırdak dokunun yeniden oluşması için gerekli olan glikozaminoglikanlar (GAG) denilen uzun şeker zincirlerinin oluşumunu tetiklemektir. Ayrıca, kıkırdak dokusunun parçalanmasının önlenmesinde etkili bir yardımcıdır. Dengeli beslenen sağlıklı bir bireyde vücut ihtiyacı olan glukozamin miktarını besinlerden karşılayabilir.

Eklem ağrılarına çözüm olabilecek çeşitli bitki ve besin üzerinde birçok klinik araştırma yapılmıştır. Arthritis Research UK’ nin yayımladığı “Complementary and alternative medicines” isimli makelede  farklı bitkilerin eklem rahatsızlıkları üzerinde nasıl etkili olabileceği üzerine çeşitli klinik çalışmalar yapılmıştır. Ancak belirtilen bitkilerde doğrudan glukozamin bulunmadığını belirtmekte fayda var.

Bu çalışmaya göre eklem rahatsızlıklarında kullanılabilecek bazı besinler şu şekilde:

Hodan Tohumu Yağı

Borago officinalis (Hodan), Akdeniz bölgesine özgü, ancak İngiltere dahil diğer ülkelerde yetişen yıllık bir bitkidir. Tıbbi ürün bitkisel tohum yağından üretilir.

Tanik, oleik ve palmetik asit içeriğine ek olarak, hodan tohumundan yapılan yağ, çok yüksek seviyede iki tür doymamış omega-6 esansiyel yağ asidi, yüzde 20–26 gamma-linolenik asit (GLA) ve linolenik asit (LA) içerir. (Vücutta GLA’ya dönüşen LA). Yaşlanma, diyet yetersizlikleri, viral enfeksiyonlar ve bazı hastalıklar da dahil olmak üzere vücutta LA’dan GLA’nın üretilmesine engel olabilir. Genellikle normal diyetlerde kullanılan ayçiçeği yağı ve diğer yağlar sadece LA içerir. Hodan yağı ise en zengin saf GLA kaynağıdır.

Hodan tohumu yağı, vücudun bağışıklık sistemini düzenleyen ve eklem iltihabıyla mücadele edebilen esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Bu besin takviyesi, reçetesiz olarak eczanelerden ve sağlık mağazalarından kapsül veya şişelenmiş yağ şeklinde satın alınabilir. Mevcut kanıtlar, hodan tohumu yağının romatoid artritle ilişkili semptomları iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak hodan tohumu yağının glukozamin (glucosamine) üretimine katkısı olmadığını ve bunun neticesinde de eklemlerinizde kalıcı çözümler sağlamayacağını unutmayınız.

Akgünlük Sakızı (Boswellia serrata)

Boswellia serrata (Akgünlük), bir takım hastalıkları tedavi etmek için bir Ayurveda (Hindistan alternatif tıp yöntemi) ilacı olarak kullanılan bir bitki özüdür. Boswellia, vücutta hormon iltihabı için tetikleyici rol oynayan hormon benzeri maddelerin üretimini önler. Akgünlük, reçetesiz olarak kapsül şeklinde satın alınabilen bir üründür. Eklemlerde inflamatuar maddelerin üretimini önleyebileceği ispatlanmıştır. Dörtlü rastgele kontrollü denemelere dayanan mevcut kanıtlar, katılımcıların tedaviden sonra bir süre devam edebilecek diz osteoartriti ile tedavi edilmesinde bazı yararlı etkileri olabileceğini göstermektedir.  Ancak akgünlük ekstraktı en iyi sonucu glukozamin (glucosamine) ile birlikte kullanımından vermektedir. Akgünlük (Boswellia serrata)  hakkında detaylı bilgi almak için “Akgünlük Ekstraktı Nedir” adlı makaleyi okuyabilirsiniz!

biomet ürünleri

Kuşburnu

Rosa canina (Kuşburnu), Avrupa, Afrika ve Asya’daki bazı bölgelere özgü yabani gül türlerinden biridir. Kuşburnu, çiçek açtıktan sonra gelişen meyvelerden meydana gelir. Kuşburnu ekstresi, eklem iltihabının hafifletilmesineve eklem hasarının önlenmesine yardımcı olduğuna inanılan polifenoller ve antosiyaninler içerir. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini bakımından da zengindir. Yan etkiler genellikle hafiftir, ancak kabızlık, ishal ve mide ekşimesi gibi alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Kuşburnu, anti-enflamatuar özelliklere sahip bitkisel bir ilaçtır.Genellikle kapsül şeklinde satılır. Mevcut kanıtlar kuşburnunun nispeten iyi tolere edilebileceğini ve osteoartrit ve romatoid artritle ilişkili bazı semptomların giderilmesinde etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kuşburnu glukozamin (glucosamine) içermez ve kalıcı tedavi sağlamaz. Bitkisel destek olarak ağrıların giderilmesinde kullanılabilir.

İlerleyen yaşlarda eklem ve kıkırdak dokunun dejenere olması sebebiyle kıkırdak dokuda glukozamin üretimi azalır, bu nedenle vücudun ihtiyacı olan glukozaminin besin kaynaklarından yeterli miktarlarda alınması çok zordur. Bunun neticesinde de takviye edici gıdalar vücudun Glukozamin ihtiyacı için gerekli hale gelir. Glukozamin, normal şartlarda vücutta doğal olarak üretilen ve kıkırdak dokunun oluşumunu sağlayan yapıdır. Sağlıklı bir insan vücudunda glukozamin ile kıkırdak doku sürekli olarak beslenerek yenilenir. Ancak erkeklerde 45, kadınlarda 40’lı yaşlarda (günümüzdeki sağlıksız beslenme şartları ve yoğun tempo bu yaşları 10 yıl daha geri geriye çekti) vücut artık kıkırdak dokuyu daha fazla besleyemez ve çeşitli eklem sorunları ortaya çıkmaya başlar.

Bunlara ek olarak yıllarca emek gerektiren ağır işlerde çalışmış, sürekli ayakta kalan ve ağır sporlar yapan insanlarda da aynı durum gözlenmektedir. Bu yüzden Glukozamin (glucosamine)bulunduran gıda takviyeleri Avrupada yıllardır kullanılan, birçok insanın eklem sorununa çözüm olmuş ve etkisi kanıtlanmış bir gıda takviyesidir.

Likit (Sıvı) Glukozamin Nedir?

Glukozamin (glucosamine), glukozamin-sülfat, glukozamin-hidroklorür gibi farklı farklı türevlerde bulunabilir. Ancak yapılan yurtışı kaynaklı klinik çalışmalar sonucunda bunlardan en etkili olanının free glukozamin olduğu tespit edilmiştir. Free glukozamin, köpek balığı, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edildiği gibi frenk üzümü ve nişasta gibi bitkisel kaynaklardan da elde edilebilir. En sağlıklı ve etkili olanı likit (sıvı) ve bitkisel olarak frenk üzümünden elde edilen formudur. Glukozamin direkt olarak frenk üzümünde bulunmaz, laboratuvar ortamında çeşitli bitkisel ürünlerle muamelesi sonucunda elde edilir.

Likit glukozamin hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Likit Glukozamin Nedir?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz!