Eklem Romatizması Nedir?

Romatizma; eklemler, bağ dokusu veya kaslarla ilgili her türlü rahatsızlıkların genel adıdır. Bu dokuların yanında bir çok organ ve sistemle ilgili hastalıkları da içerisine alır. Bu sebeple, kapsam alanı oldukça geniştir. Bu hastalıklardan en yaygın olanları; Eklem Romatizması (Artrit), İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) ve Menisküs’tür.

Eklem Romatizması (Artrit) Nedir?

Eklem romatizması, vücudumuzda omurganın hareket kısıtlılığına sebep olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Omurgaya esneklik sağlayan kıkırdakların esnekliğini kaybetmesi ve kireçlenmesi ile omurganın sabitleşmesi durumudur. Bu rahatsızlıkta; bel ve boyun hareketlerinde kısıtlanma ve öne doğru eğilme zorluğu demektir.

Romatizma Nasıl Anlaşılır?

Hastalık, sabahları yataktan kalktıktan sonra veya uzun süreli hareketsizlik sonrasında belin aşağısında ve kalçada gelişen ağrı ve tutukluluk halidir. Bu hastalık o kadar yavaş ve sinsi gelişir ki başlangıçta pek fark edilmez veya önemsenmez. Hastalık bazen ateşli bazen de sakin seyredebilir. Eklem romatizması zamanla kötüleşebilir, artabilir veya düzensiz seyredebilir. Hastada sağ ve sol kalçada gelişen değişen kalça ağrısı, topuk ağrısı, göğüs kafesi ağrısı ve kaburga üzerinde hassasiyet gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Artrit (eklem romatizması) hastalığının tedavisiyle şikayetlerin azalması veya kaybolması ve hastalığa bağlı sakatlığın önüne geçmek mümkündür. Tedavinin amacı, ağrı ve tutukluluğu gidermek, omurgadaki deformasyon ve komplikasyonları önlemek veya geciktirmektir. Kalıcı hasara sebep  olmadan bu hastalığın erken dönemde tedavisi çok önemlidir.

Eklem Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık birçok belirtiyle birlikte kişiyi rahatsız ederek kendini gösterebilir. Eklem romatizması belirtileri arasında;
– Uzun süreli yorgunluk hissi,
– Hastalık olan bölgede şekil bozukluğu ve şişmeler,
– Rahatsız edici ağrılar,
– Eklem romatizması olan bölgede aşırı duyarlılık,
– Eklemler ve kaslarda görülen şişlik,
– Eklemlerde sıcaklık hissi ve kızarıklıklar,
– Bel, boyun ve sırt ağrıları,
– Tekrarlı seyreden yüksek ateş,
– İştahsızlık,
– Nedensiz kilo kayıpları,
– Göğüs ağrıları,
– El ve ayaklarda karıncalanma,
– Parmaklarda morarma ve sararmalar.

biomet ürünleri

Romatizma Ağrısına Ne İyi Gelir? Artrit Nasıl Geçer?

Eklem romatizması tedavisinde ilk müracaat edilen ilaçlar: Nonsteridal ağrı kesici ilaçlar ve bunlardan naproksen, indometazin, diklofenak gibi ilaçlar, artiritin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Bunlar ağrı ve tutukluğu belli bir süre gideren ilaçlardır, fakat köklü çözüm değillerdir.

Son zamanlarda yapılan bilimsel  çalışmalar; Glukozamin (glucosamine) içeren  ilaçların Artrit (eklem romatizması) tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir (1). Çünkü; omurgayı  oluşturan kıkırdakların temel yapısında Glukozamin vardır ve dışarıdan  Glukozamin desteği  omurlardaki kıkırdakların onarılmasına yardımcı olur ve bu onarım sonucunda da omurlar esneklik  kazanmaya ve kireçlenmeler ortadan  kalkmaya başlar. Yapılan çalışmalar, Glukozamin (glucosamine) ve Kondroitin içeren ilaçlarla tedavi uygulanan eklem romatizması hastalarında omur düzleşmelerinin % 70-80 oranında azaldığını ortaya çıkarmıştır (1).

Romatizma İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilmelidir?

Eklem ağrısı ve romatizma ağrılarıyla karşılaşıldığında ilk olarak ortopedi bölümünden randevu alarak muayene olmalısınız. Bu bölümde eklemle ilişkili her türlü rahatsızlığın yanı sıra kas ağrıları, bağ ve lif kopması ve romatizma gibi hastalıklarla ilgili tetkik ve tedavi yapılır. Yaşayacağınız her türlü eklem ve kıkırdak rahatsızlığı veya romatizma hastalığı için mutlaka ortopedi bölümüne başvurmalısınız. İltihaplı romatizma için tıklayın.