Eklem Nedir? Ne İşe Yarar?

Eklemler, vücut uzuvlarının hareket etmesine izin vermek amacıyla, iki kemiğin birleştiği ve bölgede sürtünmeyi minimuma indiren yapı elemanlarıdır. Bir eklem genellikle bağ doku ve kıkırdaktan oluşu ve etrafı kaslarla çevrilidir. Eklemin şekline bağlı olarak işlevleri de farklılık gösterir.

Bağ doku; eklemlerin yapı bütünlüğünü destekler ve eklemlerin bir arada tutulmasına yardımcı olur.
Kıkırdak yapısı; kemiklerin birbirine karşı hareket ederken sürtünmesini önler.
Serbestçe hareket edebilen eklemler; darbeye karşı tamponlamaya ve kayganlaştırmaya yardımcı olan sinovyal sıvıyla doldurulmuş bir membranın içinde yer alır.

eklem ne işe yarar

Eklemlerde Kireçlenme Nedenleri

Günümüzde, vücudun çeşitli yerlerine uygulanan protezlerin en yaygın nedeni, kireçlenmedir. Kireçlenme farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Obezite, eklemlerde meydana gelen yaralanmalar, ilerleyen yaş, kireçlenmeye genetik yatkınlık, cinsiyet, bağırsak florasında meydana gelen bozulmalar, asiditenin artması gibi nedenler kireçlenmenin en yaygın nedenleri arasında sayılabilir.

Eklem İçi Sıvı (Sinoviyal Sıvı) Nedir?

Eklemlerin birleştiği noktada, bölgeyi saran membranın (sinoviyum) salgıladığı soluk, koyu renkli bir sıvıdır. Sinoviyal sıvı eklem yüzeyini yağlar ve eklemlerin sürtünmesini önler, bununla birlikte kıkırdak dokuyu beslemekten de sorumludur. Eklem kıkırdaklarının sürtünme nedeniyle aşınmasından korunması için, hyaluronik asit ve mukoproteinler içeren ve vücut tarafından doğal olarak üretilen bir sıvıdır.

Sinoviyal sıvının yapısının bozulması ve üretilmemesi eklem rahatsızlıklarına sebep olur. Eklemlerde sinoviyal sıvının azalmasıyla şu belirtiler ortaya çıkabilir;

 • Eklemlerde ağrı,
 • Eklemlerde sertlik hissi,
 • Eklemlerde ödem,
 • Eklemlerde uyuşma ve karıncalanma hissi,
 • Eklemlerin hareketi sırasında ses gelmesi.

Bu tip şikayetleriniz var ise eklem sağlığınız konusunda en doğru tespit ve tedavi yöntemleri için ilgili hekime başvurabilirsiniz.

Eklemler Ne İşe Yarar?

Eklemler, vücutta bulunan kemiklerin bir arada tutulmasını ve kemiklerin düzenli bir şekilde hareket etmesini sağlar. Eklemler kemiklerin bağlantı noktalarıdır. Eklemler ve ekleme destek olan bağ doku, tendon ve kaslar; yürümeyi ve koşmayı, ağırlık kaldırırken uzuvların belirli açıda kıvrılmasını, vücut hareketleri sırasında eğilmeyi ve hizalanmayı, ağırlığı tutabilmeyi ve başın her yöne hareketini yapabilmesi sağlarlar. Yani temel olarak eklemler vücudun bütünlüğünü koruyarak vücudun dengede durmasını sağlar.

Eklem Ağrılarının Nedenleri ve Eklem Ağrılarının Belirtileri

Eklem ağrısı; vücudun herhangi bir eklemindeki rahatsızlık, ağrı ve acıyı ifade eder. Eklem ağrısı yaygın bir şikayettir. Eklem ağrıları birçok hastalığın bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi doğrudan bir kemik ve eklem hastalığını da işaret edebilmektedir.

Lupus, gut, avasküler nekroz, osteoartrit, kondromalazi patella, tendon iltihabı, kemik ya da eklem enfeksiyonu, kıkırdak yapısının bozulması, eklem sıvısının azalması, fibromiyalji, kanser, osteoporoz, eklem burkulmaları, romatoid artrit, kemik kırık ve çıkıntıları, bel ve boyun fıtıkları, menisküs ve romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıklar eklem ağrılarına sebep olabilir. Eklemlerdeki sinoviyal sıvı fazlalığı da vücut tarafından iltihabi ve enfeksiyonal olarak değerlendirileceği için eklem ağrılarına sebep olabilmektedir.

Yaşın ilerlemesi, hareket bozukluğu, eklemleri zorlama, genetik faktörler ve beslenme gibi etkenler eklem ağrılarının nedenleri arasındadır.

Eklem rahatsızlıkları belirtileri bazen şiddetli seyrederken, bazı durumlarda daha hafif hissedilebilir. Eklem ağrıları şiddetine göre hayat kalitesini düşürür.

Eklem ağrılarının belirtileri şunlardır;

 • Eklem ve çevresindeki alanda şişlik ve hassaslık,
 • Uzun süreli ağrı,
 • Ağrılara bağlı hareket bozuklukları,
 • Eklemlerde hareket kısıtlığı ve hareket ettirmede güçlük.

Eklemlerde hareket kısıtlığı ve hareket ettirmede güçlük.

Kireçlenme Belirtileri ve Risk Grubu

Kireçlenmenin kendisini gösterdiği birkaç farklı belirti vardır.  En yaygın olarak rastlanılanlar eklemlerde tutulma ve ağrıdır.  Uygun tedavi yönteminin bulunması için iyi bir muayene ve tedavi yöntemlerine karar verilmesi gerekmektedir. Kireçlenmenin nedeni olabilecek faktörler, kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavide amaç ilk olarak ağrıyı ortadan kaldırmak ve en azından günlük rutine dahil olan işleri daha kolay yapmasını sağlamak ve sakatlıkların önüne geçmektir.

Kireçlenme, birçok yaş grubunda görülmekle birlikte, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha çok görülmektedir. Birçok farklı eklem bölgesinde kireçlenme görülebilir. Kireçlenmenin belirtilerinin görülmeye başlandığı an doktora gidilmeli ve yardım alınmalıdır. Eğer kireçlenmenin ileri düzey belirtileri olan hareketlerde kısıtlanma vb. durumlar da ortaya çıkarsa hastalık ilerlemiş demektir ve tedavi zorlaşacaktır. Bu yüzden, belirtiler görününce doktora gidilmeli ve hastalığın boyutu tespit edilmeli, uygun bir tedaviye başlanmalıdır.

Kireçlenme, vücudumuzda akla gelmeyen birçok noktada bile oluşabilir.  Diz eklemleri ya da manşet tendonları gibi kireçlenmenin yaygın olarak görüldüğü alanların dışında, böbrek, safra kesesi hatta kalp kapakçıkları, beyin küçük ve büyük arterlerinde de oluşabilir. Uzman hekimlerce detaylı bir inceleme yapılmalı ve hastalığın seyrine göre, izlenecek tedaviye karar verilmelidir.

biomet ürünleri

Eklemlerin güçlenmesini sağlamak kireçlenme vb. orunların önüne geçebilir. Düzenli egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme gibi önlemler eklemlerin güçlenmesini sağlar ve onlarla ilgili sağlık problemlerinin ortaya çıkma ihtimalini azaltır. Glukozamin ise kıkırdak gibi dokuların sentezinde kullanılan yağların ve proteinlerin üretimini sağlar. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı ve iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla dışarıdan yapılan glukozamin takviyesi, eklemleri güçlendirir ve kireçlenme gibi sorunların ortaya çıkma ihtimalini düşürür. Eklem sağlığını iyileştirmesinin yanı sıra, eklem ve kemik ağrılarının ortadan kaldırılması için kullanılan bir maddedir.

Eklem Kireçlenme Tedavisi

Uygulanacak tedavi, semptomların ağırlığına göre de belirlenmektedir. Semptomları hafif seyreden ya da orta dereceli olan kişilerde, kasları güçlendirmeye yönelik fizik tedavi uygulamaları ya da ortezleme adı verilen tedaviler etkili olmaktadır. Ayrıca, nöral terapi, akupunktur ya da ozon tedavisi gibi tedavi yöntemleri de başarılı sonuçlar verebilmektedir. Belli durumlarda, eklem içi enjeksiyonlar da kullanılabilmektedir.

Kıkırdakta meydana gelen hasarın vücuttaki asidite ile de bağlantısı vardır. Bu sebeple, tedavi süresince probiyotik desteği verilmelidir. Kıkırdağın yapısı gereği, ortaya çıkan hasarı geri döndürmenin imkânı olmasa bile, doğru müdahalelerin yapılması ile birlikte hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve kalıcı hasarların önüne geçilmesi mümkündür. Kireçlenmenin şiddeti artarsa, bir uzman doktora görünmek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Kireçlenme, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Fakat en sık görüldüğü yerler olarak karşımıza, diz, el parmak eklemleri, ayak bileği, kalça çıkmaktadır. Kireçlenmenin görüldüğü yerlerde ağrı ve sızı da görülmektedir.  Hastalığın ilerlemesi ile birlikte, merdiven çıkmak hatta yürümek gibi günlük işlerin yapılması da daha güç hale gelmektedir. Kireçlenmenin görülme sıklığı, yaşla doğru orantılıdır.  40 yaş üzerinde kireçlenme daha fazla görülmektedir.

Kireçlenmeye karşı uygulanan güncel tedavilerin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve eklemlerin kalitesini yükselmektir.  Belli bir evreye kadar olan hastalıklara egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları iyi gelmektedir.  Ayrıca, eklem içi enjeksiyonlar da kireçlenme görülen hastaların, protez evresine geçmesine engel olmak için ya da ameliyata mecbur kalmamak için uygulanabilir.  Bu eklem içi enjeksiyon sadece bu alanda ihtisasa sahip fizik tedavi uzmanları ya da ortopedistler tarafından uygulanmalıdır. Bu işlem sonrasında hasta ciddi şekilde rahatlamaktadır. Kireçlenmeye iyi gelen yöntem ve tedaviler için tıklayın.

Kaynakça

 1. https://www.healthline.com/health/joint-pain#treatment
 2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/joints
Oops...
Slider with alias ilginizi çekebilir not found.