Eklem Nedir? Ne İşe Yarar?

Eklem nedir ne işe yarar sorusunun son derece basit bir cevabı vardır. Eklemler, vücudumuzda bulunan kemikler arasındaki bağlantıyı sağlayan dokulardır ve hareketlerimizi kolaylaştırır. Bu sebeple eklemlerde meydana gelen sorunlar hızlı şekilde çözülmelidir.

İki kemiğin vücudun hareket etmesini sağlamak amacıyla birleştikleri bölümler olan eklemler, özellikle ilerleyen yaşla birlikte işlevlerini kaybetmeye başlayabilen yapılardır.

Toplumumuzda çok sık şekilde görülen bir sorun olan kireçlenme, kıkırdak dokudaki dengenin bozulması sonrasında ortaya çıkan asitide artışı sebebiyle görülmektedir. Kireçlenme durumunda, insanın eklem yapısında deformeler görülür. Bu yüzden hareketlerinde kısıtlılık görülür.

eklem ne işe yarar

Eklemlerde Kireçlenme Nedenleri

Günümüzde, vücudun çeşitli yerlerine uygulanan protezlerin en yaygın nedeni, kireçlenmedir. Kireçlenme farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Obezite, eklemlerde meydana gelen yaralanmalar, ilerleyen yaş, kireçlenmeye genetik yatkınlık, cinsiyet, bağırsak florasında meydana gelen bozulmalar, asiditenin artması gibi nedenler kireçlenmenin en yaygın nedenleri arasında sayılabilir.

Kireçlenme Belirtileri ve Risk Grubu

Kireçlenmenin kendisini gösterdiği birkaç farklı belirti vardır.  En yaygın olarak rastlanılanlar eklemlerde tutulma ve ağrıdır.  Uygun tedavi yönteminin bulunması için iyi bir muayene ve tedavi yöntemlerine karar verilmesi gerekmektedir. Kireçlenmenin nedeni olabilecek faktörler, kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavide amaç ilk olarak ağrıyı ortadan kaldırmak ve en azından günlük rutine dahil olan işleri daha kolay yapmasını sağlamak ve sakatlıkların önüne geçmektir.

Kireçlenme, birçok yaş grubunda görülmekle birlikte, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha çok görülmektedir. Birçok farklı eklem bölgesinde kireçlenme görülebilir. Kireçlenmenin belirtilerinin görülmeye başlandığı an doktora gidilmeli ve yardım alınmalıdır. Eğer kireçlenmenin ileri düzey belirtileri olan hareketlerde kısıtlanma vb. durumlar da ortaya çıkarsa hastalık ilerlemiş demektir ve tedavi zorlaşacaktır. Bu yüzden, belirtiler görününce doktora gidilmeli ve hastalığın boyutu tespit edilmeli, uygun bir tedaviye başlanmalıdır.

Kireçlenme, vücudumuzda akla gelmeyen birçok noktada bile oluşabilir.  Diz eklemleri ya da manşet tendonları gibi kireçlenmenin yaygın olarak görüldüğü alanların dışında, böbrek, safra kesesi hatta kalp kapakçıkları, beyin küçük ve büyük arterlerinde de oluşabilir. Uzman hekimlerce detaylı bir inceleme yapılmalı ve hastalığın seyrine göre, izlenecek tedaviye karar verilmelidir.

biomet ürünleri

Eklemlerin güçlenmesini sağlamak kireçlenme vb. orunların önüne geçebilir. Düzenli egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme gibi önlemler eklemlerin güçlenmesini sağlar ve onlarla ilgili sağlık problemlerinin ortaya çıkma ihtimalini azaltır. Glukozamin ise kıkırdak gibi dokuların sentezinde kullanılan yağların ve proteinlerin üretimini sağlar. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı ve iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla dışarıdan yapılan glukozamin takviyesi, eklemleri güçlendirir ve kireçlenme gibi sorunların ortaya çıkma ihtimalini düşürür. Eklem sağlığını iyileştirmesinin yanı sıra, eklem ve kemik ağrılarının ortadan kaldırılması için kullanılan bir maddedir.

Tedavi

Uygulanacak tedavi, semptomların ağırlığına göre de belirlenmektedir. Semptomları hafif seyreden ya da orta dereceli olan kişilerde, kasları güçlendirmeye yönelik fizik tedavi uygulamaları ya da ortezleme adı verilen tedaviler etkili olmaktadır. Ayrıca, nöral terapi, akupunktur ya da ozon tedavisi gibi tedavi yöntemleri de başarılı sonuçlar verebilmektedir. Belli durumlarda, eklem içi enjeksiyonlar da kullanılabilmektedir.

Kıkırdakta meydana gelen hasarın vücuttaki asidite ile de bağlantısı vardır. Bu sebeple, tedavi süresince probiyotik desteği verilmelidir. Kıkırdağın yapısı gereği, ortaya çıkan hasarı geri döndürmenin imkânı olmasa bile, doğru müdahalelerin yapılması ile birlikte hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve kalıcı hasarların önüne geçilmesi mümkündür. Kireçlenmenin şiddeti artarsa, bir uzman doktora görünmek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Kireçlenme, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Fakat en sık görüldüğü yerler olarak karşımıza, diz, el parmak eklemleri, ayak bileği, kalça çıkmaktadır. Kireçlenmenin görüldüğü yerlerde ağrı ve sızı da görülmektedir.  Hastalığın ilerlemesi ile birlikte, merdiven çıkmak hatta yürümek gibi günlük işlerin yapılması da daha güç hale gelmektedir. Kireçlenmenin görülme sıklığı, yaşla doğru orantılıdır.  40 yaş üzerinde kireçlenme daha fazla görülmektedir.

Kireçlenmeye karşı uygulanan güncel tedavilerin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve eklemlerin kalitesini yükselmektir.  Belli bir evreye kadar olan hastalıklara egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları iyi gelmektedir.  Ayrıca, eklem içi enjeksiyonlar da kireçlenme görülen hastaların, protez evresine geçmesine engel olmak için ya da ameliyata mecbur kalmamak için uygulanabilir.  Bu eklem içi enjeksiyon sadece bu alanda ihtisasa sahip fizik tedavi uzmanları ya da ortopedistler tarafından uygulanmalıdır. Bu işlem sonrasında hasta ciddi şekilde rahatlamaktadır. Kireçlenmeye iyi gelen yöntem ve tedaviler için tıklayın.