Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Toplumdaki yaygın yanlış kanının aksine eklem ağrıları birçok farklı durumdan dolayı ortaya çıkabilir. Eklem ağrılarının ortaya çıkmasında yaş sadece faktörlerden biridir.

Eğer eklemlerde bir ağrı hissediliyorsa, bunun birçok farklı nedeni olabilir. Hastalıklar, kazalar ya da yoğun spor aktiviteleri ile eklemlere fazla yüklenilmesi, eklem ağrılarının nedenlerinden biri olarak sayılabilir. Eklem ağrılarının kaynaklandığı sebebe bağlı olarak, ağrılara belli durumlarda karıncalanma ya da şişlik gibi durumlar da eşlik edebilmektedir. Türkiye’de de son derece yaygın görülen bir problemdir.

Eklemler ve Ağrıların Nedenleri

Vücudumuz, iskelet sayesinde hareket edebilmektedir. İskeletimiz birçok farklı kemiğin bir araya gelmesiyle oluşur. Eklem adı verilen dokular da kemikleri birleştirme görevini yerine getirir.  Toplumda yaygın görülen yanılgılardan biri de vücutta hissedilen ağrıların kemik ağrısı olduğudur. Halbuki, vücutta hissedilen ağrıların büyük nedeni aslında eklemlerde meydana gelen zedelenmeler ya da çeşitli hastalıklardır.

Eğer eklemlerde iltihaplanma meydana gelirse, ciddi bir ağrı hissedilebilir ve aynı zamanda hareketlerde kısıtlanma ortaya çıkar.   İltihaplanma birçok sebepten ortaya çıkabilir. Otoimmün rahatsızlıklar sık şekilde eklem iltihabına neden olabilir. Eğer iltihabın ortaya çıktığı kişi yetersiz besleniyorsa, bu iltihap durumunda alevlenme görülebilir.

Eklem ağrılarının birçok farklı nedeni olsa da en sık şekilde karşılaşılan durum osteoartrittir. Bu rahatsızlık, eklemlerde yer alan kıkırdak yapıdaki dokunun zaman içinde yıpranması ile görülür. Belirtileri arasında ağrı, sertleşme yer almaktadır. Eğer uygun şekilde tedavi yapılmazsa hareketlerde kısıtlanmaya sebebiyet verir. Risk grubundaki insanlar arasında, obezite teşhisi konmuş olanlar, sakatlık geçirmiş olanlar, yaşı ilerlemiş kişiler yer alır.

Eklem Ağrısından Kurtulmak İçin Deneyebileceğiniz Yöntemler

Eklem ağrılarının tedavisi için kullanılabilecek birçok farklı yöntem mevcuttur. Eklem ağrılarına yüzme de son derece iyi gelir. Yüzmek, vücudumuzdaki birçok kas grubunu aynı anda çalıştırır ve kilo verimine de etki eder. Bu yüzden, haftada en azından bir gün yüzerek vücuttaki sırt, boyun, göğüs, kol veya bacak kaslarını çalıştırmak gerekir. Ayrıca, profesyonel biri tarafından yapılan masajından da ağrılara büyük faydası olacaktır.

Eklem ağrıları nasıl geçer sorusunun bir cevabı da boyunluktur. Eğer boyunda bir eklem ağrısı hissediliyorsa, boyunluk yardımıyla boyun hareketlerini kısıtlamak son derece faydalı olacaktır.  Evde uygulanabilecek yöntemler arasında sıcak ya da soğuk kompres de yer almaktadır. İki yöntemle de ağrılarda azalma meydana gelir.

Glukozamin takviyesi yapmak da eklem ağrılarını önlemenin bir başka yoludur. Eklem sıvısının ve kıkırdak gibi dokuların sentezlenmesinde kullanılan glukozamin, eklem ağrılarının giderilmesinde yardımcı olarak kullanılabilir. Glukozamin takviyesi yapan birçok kişi şiddetli eklem ağrılarından 6-8 hafta içinde kurtulduklarını bildirmişlerdir (1).

biomet ürünleri

Evde uygulanabilecek bir diğer çözümse esneme hareketleridir. Esneme hareketleri ile, vücuda kan pompalama işleminin kolaylaşması sağlanabilir.  Eklem ağrılarının şiddeti vakadan vakaya değişiklik göstermektedir. Birçok hastalık ya da rahatsızlıktaki gibi, bazı kişiler semptomları çok şiddetli yaşarken bazıları çok hafif atlatabilir.  Eklem ağrılarına en sık şekilde eşlik eden belirtiler arasında hareketlerde bozulma, eklemlerde görülen şişlik veya sertlik yer almaktadır. Bu belirtileri fark ettiğinizde doktorunuza danışarak tedavisi sürecini başlatmak en iyi karar olacaktır.

Eklem Ağrılarının Tedavisi

Eklem ağrıları için ne yapılmalı düşüncesi içindeyseniz, ilk yapmanız gerekeninin bir doktora muayene olmak olduğunu söyleyebiliriz. Uzman bir hekim, ilk olarak ağrının ortaya çıkma nedenini tespit edecek ve sonrasında buna uygun şekilde tedavi uygulamaya başlayacaktır.

Hastalarda fazla kilo olması, kıkırdakta hasara yol açan nedenler arasındadır.  Egzersiz yapmak hem kilo vermeye sağladığı katkı hem de eklem fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olması sebebiyle mutlaka üstünde durulması gereken bir noktadır.

Eklem ağrıları için hangi doktora gidilir diye düşünüyorsanız, görünmeniz gereken branşların fizik tedavi ve ortopedi olduğu söylenebilir. Özellikle hissettiğiniz ağrılar kireçlenme olarak bilinen durum nedeniyle yaşanıyorsa, fizik tedavi uygulamaları faydalı olacaktır. Fakat ağrıların nedeni oluşan iltihaplar ise, fizik tedavi tek başına yeterli olmayabilir. İlaç tedavisi de uygulanabilir.