Yönetim

Prof. Dr. Metin Bülbül
Kurucu Başkan
DPÜ Biyokimya Bölüm Başkanı
Biyokimya Uzmanı

Prof. Dr. Metin Bülbül 1963 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Konya’da tamamlayarak 1981 yılında Selçuk Üniversite Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı ve bu dönemde değişik hidrazin bileşiklerinin sentezini gerçekleştirdi. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Bioyokimya Bilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte göz tansiyonu tedavisinde etkili olabilecek safra asitleri türevlerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri üzerine çalışmalar yaptı.

Prof. Dr. Metin Bülbül, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde 2003 yılında ”Yardımcı Doçent” ve 2008 yılında Biyokimya Alanında ‘’Doçent” ünvanını aldı. 2013 yılında Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Biyokimya Bölümü’nü kurdu ve 2014 yılında da ”Profesör” ünvanını alarak çalışmalarına devam etti.

Prof. Dr. Metin Bülbül, akademik hayatı boyunca glukom (göz tansiyonu) hastalığı tedavisinde ilaç olarak kullanılabilecek maddelerin sentezi ve biyoaktivitelerinin araştırılması üzerine yoğunlaştı.

2015 yılından bugüne kadar ise doğal kaynaklardan (frenk üzümü) bitkisel ve likit glukozamin elde edilmesi ve uygulanması üzerine yurt içi ve yurt dışında birçok klinik çalışmalar yapıp makaleler yayımladı.

Uzman Ekip

Mehmet Yılmaz, PhD

Ayşenur Koç, PhD

Zeynep Bayat, PhD

Gizem Karaeloğlu, Biyokimyager

Hilal Tütüncü, Biyokimyager

Sevil Harmankaya, Biyokimyager

Fatma Altınok, Kimyager

Cemre Erdoğan, Kimyager

Cansev Adilak, Kimyager

Betül Akkurt, Biyokimyager