Yönetim

Prof. Dr. Metin Bülbül
Kurucu Başkan
DPÜ Biyokimya Bölüm Başkanı
Biyokimya Uzmanı

Prof. Dr. Metin Bülbül 1963 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Konya’da tamamlayarak 1981 yılında Selçuk Üniversite Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı ve bu dönemde değişik hidrazin bileşiklerinin sentezini gerçekleştirdi. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Bioyokimya Bilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte göz tansiyonu tedavisinde etkili olabilecek safra asitleri türevlerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri üzerine çalışmalar yaptı.

Prof. Dr. Metin Bülbül, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde 2003 yılında ”Yardımcı Doçent” ve 2008 yılında Biyokimya Alanında ‘’Doçent” ünvanını aldı. 2013 yılında Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Biyokimya Bölümü’nü kurdu ve 2014 yılında da ”Profesör” ünvanını alarak çalışmalarına devam etti.

Prof. Dr. Metin Bülbül, akademik hayatı boyunca glukom (göz tansiyonu) hastalığı tedavisinde ilaç olarak kullanılabilecek maddelerin sentezi ve biyoaktivitelerinin araştırılması üzerine yoğunlaştı.

2015 yılından bugüne kadar ise doğal kaynaklardan (frenk üzümü) bitkisel ve likit glukozamin elde edilmesi ve uygulanması üzerine yurt içi ve yurt dışında birçok klinik çalışmalar yapıp makaleler yayımladı.

Prof. Dr. Muhammet Dönmez
Kurucu Üye
DPÜ Biyokimya Bölümü Öğr. Üyesi
Gıda Mühendisi

Prof. Dr. Muhammet Dönmez 1967 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı ve 1981 yılında İzmir Ege Üniveristesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Gıda Kimyası üzerine yüksek lisans yaptı ve bu dönemde ‘bazı meyve ve sebzelerde hormon kalıntılarının tayin yöntemleri’ üzerine çalışmalar yaptı. Daha sonra Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Tek. Anabilim Dalı’nda İşleme teknolojisi üzerine doktora yaptı. Bu süreçte ‘dondurulmuş gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss, W.) muhafazası süresince yağ asitleri bileşimlerindeki değişmelerin araştırılması’ üzerine doktora tezini sundu.

Prof. Dr. Muhammet Dönmez, 2015-2017 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nde Dekan ve aynı dönem içerisinde Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Enstitü Müdürü olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Muhammet Dönmez, akademik hayatı boyunca deniz canlıları üzerinde yağ, yağ asitleri, CLA ve kolesterol seviyelerine dair araştırmalar yaptı ve bazı balık türlerinin ağır metal seviyelerinin belirlenerek biyoakümülasyon (BAF) değerlerinin incelenmesi üzerine çalışmalar yürüttü.

2015 yılından bugüne kadar ise doğal kaynaklardan (frenk üzümü) bitkisel ve likit glukozamin elde edilmesi ve uygulanması üzerine yurt içi ve yurt dışında birçok laboratuvar çalışması yapıp makaleler yayımladı.

Uzman Ekip

Mehmet Yılmaz, PhD

Ayşenur Koç, PhD

Zeynep Bayat, PhD

Gizem Karaeloğlu, Biyokimyager

Hilal Tütüncü, Biyokimyager

Sevil Harmankaya, Biyokimyager

Fatma Altınok, Kimyager

Cemre Erdoğan, Kimyager

Cansev Adilak, Kimyager

Betül Akkurt, Biyokimyager